Optymalizacja autokonsumpcji

W internecie często spotykamy pomysły na zmianę ustawowej wymiany 0.8:1 na 1:1. Czy jest to realne i czy ma sens? Pochylając się nad tym pytaniem należy zadać sobie kilka ważnych pytań. Przede wszystkim takich co jest celem energetyki rozproszonej i w czyim interesie jest system magazynowania energii w sieci.

System wymiany 0.8:1 jest wsparciem systemowym dla prosumentów. Ma on na celu zachęcanie do energetyki odnawialnej. Jest to swego rodzaju pomoc i zachęta w rozwijaniu tych źródeł. Na dzisiejszym etapie korzyści są wzajemne ponieważ system potrzebuję zielonej energii aby spełnić ambitne cele Unijne. 20% które są odbierane nam jako "opłata" budzą wiele emocji a czasem wręcz uznawane jest to za kradzież. Musimy jednak zrozumieć, że płacimy niejako za usługę. Sami nie jesteśmy w stanie wykorzystać tej energii więc system ten należy traktować bardziej jako pomoc. W rzeczywistości oczywiście oddajemy energię która ma realną wartość jednak jej bilansowanie jest sporym wyzwaniem.

Kolejnym naturalnym krokiem w rozwoju systemu będzie raczej zmniejszanie korzyści z wymiany tak aby zachęcić prosumentów do jak największej autokonsumpcji. Wykres umieszczony w tym wpisie obrazuje problem autokonsumpcji oraz cyklów pracy akumulatora. Jak widzisz są to dość skomplikowane zagadnienia a jest to zrzut tylko jednego gospodarstwa domowego. W połączeniu z brakiem wystarczająco dużych akumulatorów systemowych transformacja energetyczna jest jednym z większych wyzwań z jakimi przychodzi się zmagać dzisiejszej cywilizacji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozdzielnica a znak CE

Odstęp fotowoltaiki od instalacji odgromowej

Wschód-zachód czy południe? Porównanie uzysków.