Odstęp fotowoltaiki od instalacji odgromowej


Jednym z zagadnień które przysparza wiele problemów instalatorom jest odstęp izolacyjny od instalacji odgromowej. Zazwyczaj dotyczy to ramy modułu fotowoltaicznego jednak ma znaczenie również jeżeli mówimy o przewodach.
W sieci można znaleźć wiele rozwiązań tego problemu. Jednak bardzo ciężko dotrzeć do podstawy prawnej. Sytuacja ta najpewniej wynika z młodego rynku PV w Polsce. Instalatorzy najczęściej bez większej wiedzy z zakresu instalacji elektrycznych potrzebują szybkiego rozwiązania i stronią od zaglądania do norm. Jeżeli w tytule normy nie ma wyrazu PV lub fotowoltaika norma ta zupełnie nie funkcjonuje w świadomości wielkiej części instalatorów. Niestety pomijane są przez to bardzo ważne normy nierzadko te które są obowiązkowe do stosowania! 

Przykładem takiej normy jest norma PN-EN 62305. Niestety zagadnienie to nie jest na tyle proste, żeby norma dawała konkretną odpowiedź na pytanie "jaki odstęp zachować pomiędzy panelem a instalacją dogromową?" Podano natomiast kilka przykładów obliczeń oraz odpowiednie wzory które pozwalają nam oszacować tą odległość. Niestety zagadnienie to nie jest na tyle proste, żeby norma dawała konkretną odpowiedź na pytanie "jaki odstęp zachować pomiędzy panelem a instalacją dogromową?"Podano natomiast kilka przykładów obliczeń oraz odpowiednie wzory które pozwalają nam oszacować tą odległość. Niestety zagadnienie to nie jest na tyle proste, żeby norma dawała konkretną odpowiedź na pytanie "jaki odstęp zachować pomiędzy panelem a instalacją dogromową?"Podano natomiast kilka przykładów obliczeń oraz odpowiednie wzory które pozwalają nam oszacować tą odległość.

Powodów dla których instalatorzy nie przywiązują większej wagi do tego zagadnienia jest kilka. Zrealizowanie odstępu jest często trudne do osiągnięcia. Jego brak nakazuje zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia oraz połączenia wyrównawczego.

Odstępy separujące zgodnie z serią norm PN-EN 62305, stanowią element urządzenia piorunochronnego i mogą być traktowane, jako środek ochrony odgromowej. Nie zastosowanie odstępu może prowadzić do przeskoczenia iskry lub zapalenia się łuku.
Warto również zwrócić uwagę, iż na dachach pokrytych blachą osiągnięcie odstępu jest właściwie niemożliwe!

Komentarze

  1. "Nie zastosowanie odstępu może prowadzić do przeskoczenia iskry lub zapalenia się łuku."
    Czy autor choć w części czuje się elektrykiem? czy wyjaśni różnicę

    "Warto również zwrócić uwagę, iż na dachach pokrytych blachą osiągnięcie odstępu jest właściwie niemożliwe!"
    Czyli jest nadzieja że jest możliwe osiągnięcie przerwy izolacyjnej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak autor czuje się elektrykiem.
      Obrazowo można wyjaśnić to tak, że przeskok iskry to zjawisko polegające na krótkotrwałym przepływie ładunku. Towarzyszy mu zazwyczaj trzask i mocno rozgrzane powietrze.

      Łuk elektryczny najlepiej zobaczyć na YT. To zjawisko charakteryzujące się plazmą w kanale wyładowczym w którym poruszają się elektrony.

      Trzymając się realiów nie ma nadziei na osiągnięcia odpowiedniej przerwy izolacyjnej. Myślę, że dość dobitnie pokazuje to zdanie które zacytowałeś.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Rozdzielnica a znak CE

Wschód-zachód czy południe? Porównanie uzysków.