Kiedy stosować optymalizatory?


Typowe instalacje dachowe można podzielić w gruncie rzeczy na 2 typy. Z optymalizacją z poziomu falownika oraz z optymalizacją z poziomu każdego panela.. Jakie są przesłanki do zastosowania jednego bądź drugiego rozwiązania?

Wbrew powszechnej opinii założeniami instalacji elektrycznej nie są jedynie ciągłość dostawy energii oraz bezpieczeństwo. Równie ważnym czynnikiem jest także ekonomika. Jest to powód dla którego obliczamy najmniejszy możliwy przekrój poprzeczny przewodu. Wybór między rodzajem optymalizacji powinien więc bazować również na aspekcie ekonomicznym.

Jeśli nie mamy zacienienia na generatorze i wszystkie panele są ustawione pod tym samym kątem niema najmniejszej potrzeby korzystania z optymalizatorów. Mają one oczywiście swoje zalety jednak to zagadnienie na kolejny wpis. Optymalizacja z poziomu falownika będzie równie dobra a rozwiązanie to będzie na pewno bardziej korzystne pod względem ekonomicznym.

Wszędzie tam, gdzie mamy skomplikowany dach, wiele załamań lub ryzyka zacienienia powinniśmy użyć optymalizatorów. Taki optymalizator zadba o to aby nasz generator w pełni wykorzystał całą wytworzoną energię. Dodatkowe pieniądze wydane na te urządzenia zwrócą się bardzo szybko a zamontowanie instalacji bez tego typu "dodatków" tam gdzie jest to wskazane jest poważnym błędem instalatorów.

Podsumowując jeżeli mamy wszystkie panele obrócone dokładnie w tym samym kierunku pod tym samym kątem wystarczy nam 1 optymalizator - np taki w tradycyjnym falowniku. Na dzień dzisiejszy standardem są 2 optymalizatory w falowniku co pozwala bezproblemowo obsłużyć instalację wschód-zachód itp.

Jeśli mamy panele ułożone na różne strony należy zastanowić się nad optymalizatorami. Większe koszty inwestycji szybko się zwrócą w postaci lepszych uzysków z instalacji.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Rozdzielnica a znak CE

Odstęp fotowoltaiki od instalacji odgromowej

Wschód-zachód czy południe? Porównanie uzysków.